Granice i korzyści z działalności fundacji rodzinnej nie zawsze są oczywiste
W przypadku wykroczenia przez fundację rodzinną poza dozwolony zakres działalności gospodarczej fundacja nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.
W art. 5 ustawy z dnia 26.01.2023 roku o fundacji rodzinnej zawarto katalog rodzajów działalności gospodarczej, które mogą być realizowane przez fundację rodzinną. Wydaje się, że ustalenie, jakiego rodzaju działalność może być prowadzona przez fundację rodzinną, nie powinno przysparzać trudności. Praktyka stosowania przepisów prawa pokazuje jednak, że jest inaczej.
Wśród dozwolonych obszarów działalności gospodarczej ustawodawca w art. 5 ustawy ujął m.in.:
∑ uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także przystępowanie do nich,
∑ najem, dzierżawę lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie,
∑ nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i podobnych praw (np. akcji w spółkach),
∑ udzielanie pożyczek niektórym podmiotom powiązanym oraz beneficjentom fundacji.
Co istotne, w przypadku wykroczenia przez fundację rodzinną poza dozwolony zakres działalności gospodarczej fundacja nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.
Powyższe oznacza, że w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie, czy planowane przez fundację rodzinną czynności będą wpisywały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta